Özgürlük Yolu Vakfı

Sepetim 0

İKİ YENİ KİTABIMIZ

Değerli arkadaşlar, dostlar,
Şubat 2021’de Özgürlük Yolu Vakfı Yayınları arasında iki yeni kitabımız basıldı. Bunlardan biri M. S. Lazarev’in “Kürdistan ve Kürt Sorunu” adlı incelemesinin 3. Cildi, diğeri ise benim “Anılar-Belgeler” adlı eserimin 5. Cildi.
Prof. M.S. Lazarev tanınmış Sovyet bilim adamlarındandır. 30 yılı aşkın süre Sovyetler Birliği Moskova Doğu Bilimleri Enstitüsü Kürdoloji Bölümü’nün Başkanlığını yapmıştır. Eserleri arasında 3 ciltlik “Kürdistan ve Kürt Sorunu” adlı tarihi incelemesi de vardır. Kürt yazar Têmurê Xelil tarafından Rusçadan Kürtçeye çevrilen bu incelemenin ilk iki cildi geçtiğimiz yıllarda Stokholm’da Roja Nû Yayınları arasında basılmıştı. 1923-1945 dönemini anlatan 3. Cildini ise şimdi Özgürlük Yolu Vakfı Yayınları arasında okura sunuyoruz. Kitabın dili Kürtçedir.
Benim Anılar-Belgeler adlı çalışmamın ilk iki cildi geçtiğimiz yıllarda Deng Yayınları arasında basılmıştı. 3. Cilt 2019 Ekiminde, 4. Cilt ise 2020 Ekiminde Vakfımızın yayınları arasında basılıp okuyucuya sunulmuşlardı. Şimdi, 4 ay kadar sonra 5. ve son cilt de böylece okura ulaşıyor. Tümü de büyük boy ve ciltli olan bu beş cilt, ek belgeler ve kuşe kağıda basılmış resimlerle birlikte 3000 sayfaya ulaşıyor ve benim hayat öykümün yanı sıra, son 80 yılın önemli iç ve dış ve olaylarını içeriyor.
Şu pandemi döneminde, Korona 19 denen illetin herhangi bir azizliğine uğramadan (belki de onu bir önceki yılın Şubatında nispeten hafif biçimde geçirerek) anılarımın yayınını tamamladığım için rahatladım.
Sizlere de iyi okumalar dilerim. Her beş cildi de (ayrıca diğer kitaplarımızı) Vakfımızdan temin edebilir veya sitemizden online üzeri (www.ozgurlukyolu.com) isteyebilirsiniz.
Kemal Burkay
14 Şubat 2021

© 2017-2021 Tüm hakları saklıdır.