Özgürlük Yolu Vakfı

Sepetim 0

ŞAİR METİN DEMİRTAŞ ANILDI

Etkinlik Başlığı: ŞAİR METİN DEMİRTAŞ ANILDI
Etkinlik Tarihi: 25.11.2018

Açıklama
ŞAİR METİN DEMİRTAŞ ANILDI4 yıl önce hayata veda eden Antalya’lı şair Metin Demirtaş, 25 Kasım Pazar günü “Akdeniz Şiirinde Metin Demirtaş” konulu bir sempozyumla anıldı.

İstanbul’da Kadıköy’de, Barış Manço Kültür Merkezi’de yapılan sempozyumu bir bölüm şiirsever ile Metin’in dost ve arkadaşları izlediler. Sempozyumun açılış konuşmasını yazar ve şair Ali Ekber Ataş (aynı zamanda sempozyumu düzenleyen kişi), Metin Demirtaş’ın oğlu Umut Demirtaş ve yayıncı ve yazar Vedat Akdamar yaptılar.Moderatörlüğünü YusufÇotuksöken’in yaptığı öğleden önceki oturumda Macar yazar EditTaşnadi ile yazar Ahmet Yıldız birer konuma yaptılar.
Moderatörlüğünü Vedat Akdamar’ın yaptığı öğleden sonraki oturumda Yazar ve Şair Kemal Burkay, Şair Ataol Behramoğlu, şair Handan Yalçın ile Yazar ve Şair Mahzun Doğan konuştular, Metin’in kişiliğini ve şair olarak eserlerini değerlendirdiler.

Burkay konuşmasında Metin’le 1958 yılından bu yana (yani 60 yıl öncesinden) tanıştıklarını, o dönemde kendisinin Ankara Hukuk Fakültesi’nde, Metin’inse Ankara Sanat Okulu’nda okuduklarını, küçük arkadaş gruplarının şiire tutkun olduğunu ve sosyalizm görüşlerini paylaştıklarını anlattı. Metin’le arkadaşlıklarının okul döneminden sonra da devam ettiğini, 1967 yılında, önce kendisinin Kürt sorunuyla ilgili bir makalesi yüzünden Ankara’da Ulucanlar cezaevinde yattığını, ardından Metin’in de Che Guevera üzerine yazdığı şiir nedeniyle tutuklanıp aynı cezaevinde yattığını anlattı. 12 Eylül sonrası, kendisi 32 yıla yakın süre Yurtdışında iken de mektuplaştıklarını, Metin’in Kürt halkının bir dostu olduğunu ve onun bir bölüm şiirini Kürtçeye çevirip gazete ve dergilerde yayınladığını söyledi.Metin’in hayatı ve şiiri ile ilgili olarak Ali Ekber Ataş ve yayıncı Vedat Akdamar’ın hazırladıkları ve baskıya hazır kitap ise ne yazık ki bu toplantıya yetişmemişti. 

Ses sanatçısı Ufuk Karakoç ise Mahzuni, Pir Sultan, Neşet Ertaş ve öteki halk ozanlarından okuduğu parçalarla sempozyuma renk kattı. 

Hasan Yılmaz
26 Kasım 2018

© 2017-2021 Tüm hakları saklıdır.