Özgürlük Yolu Vakfı

Sepetim 0

ÖYV’NIN BALYAN PROJESİ VE BURSLAR

Etkinlik Başlığı: ÖYV’NIN BALYAN PROJESİ VE BURSLAR
Etkinlik Tarihi: 27.12.2023

Açıklama

 

ÖYV’NIN BALYAN PROJESİ VE BURSLAR
Kamuoyunu daha önce de bilgilendirdiğimiz üzere Vakfımız (Özgürlük Yolu Vakfı), 6 Şubat depreminden büyük zarar gören yerlerden biri olan Adıyaman’ın Balyan yöresinde bir sulama projesi hayata geçirmektedir. Bu proje Balyan Beldesine bağlı birkaç mahallenin sulama suyu sistemini iyileştirmeye ve bir mahalleye de içme suyu iletilmesine yöneliktir.
Bu nedenle, durumu yakından görmek için 18 Aralık günü Vakfımızın Yönetim Kurulu Üyesi Hanefi Eren’le birlikte Diyarbakır’dan Balyan’a gittik. Belediye Başkanı Abuzer aydın ve encümen üyeleri ve halktan insanlarla görüştük.
Söz konusu mahalleler oldukça engebeli, hoş manzaralı Balyan yöresinde geniş bir alana serpilmiş 5-6 kadar köyden oluşuyor. Otomobille daracık dağ yollarından yöreyi dolaştık, içme suyu borularının döşendiği Çat köyüne kadar gittik. Çalışmalar ilerlemişti ve yakın zamanda, “Kırmızı Dere Küme Evleri” diye nitelenen yöreye içme suyu bağlanmış olacaktı.
Sulama suyu borularının kısmen dağıtıldığı diğer köyleri de gördük. Bölge oldukça bahçelik ve bağlık, toprak verimliydi. İyi cins üzüm, tütün; zeytin, incir, elma, ceviz, fıstık gibi meyve ağaçlarıyla bezeliydi.
Dönüşte Adıyaman merkezde, sulama borularını sağlayan ve yakın zamanda söz konusu mahallerde yerleştirecek olan fabrikaya da uğradık.
BALYAN YÖRESİ GENÇLERİNE DE BURS SAĞLADIK.
Vakıf olarak Balyan yöresinin Üniversitede okuyan 25. kadar gencine de burs sağladık.
Vakfımız geçen yıl da değişik yörelerden 24 kadar üniversite öğrencisine burs vermekteydi. Bu yıl hem sayı hem de kişi başına ödenen miktar arttırıldı. Balyan yöresindekilerle birlikte toplam olarak 56 kadar öğrenciye burs vermekteyiz

 

© 2017-2024 Tüm hakları saklıdır.