Özgürlük Yolu Vakfı

Sepetim 0

ÖYV’NIN 2022 YILI KONGRESİ

ÖYV’NIN 2022 YILI KONGRESİ

Özgürlük Yolu Vakfı’nın 2022 yılı Kongresi 18 Mart 2023 tarihinde Ankara’daki Genel Merkez salonunda yapıldı.

Saat 13 00’te başlayan Kongreye 20 dolayında mütevelli heyet üyesi katıldı. Gündeme uygun olarak Kongre, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Burkay’ın yaptığı kısa açılış konuşmasıyla başladı. Ardından divan seçildi.

2022 yılına ait faaliyet raporu ve mali rapor okundu, raporlar üzerinde konuşulup Yönetim Kurulu ibra edildi. Bunun ardından yeni döneme ait çalışma planı ile mali rapor taslağı görüşülüp benimsendi. Daha sonra yeni Yönetim Kurulu ile Denetleme Kurulu seçimi yapıldı. Dilek ve temennilerin ardından Kongre sona erdi.

Yeni yönetim Kurulu’na seçilenler Şunlar: Kemal Burkay, Necati Bayram, Hanefi Eren, Hüseyin Özdemir, Hikmet Can asil, Mehmet Gökçe ile Sait Demir yedek. Denetim Kurulu’na seçilenler ise Ali Reşat Öztürk ve Semra Ercan.

18 Mart 2023

 

KONGRE’YE SUNULAN FAALİYET RAPORU

Vakfımızın bir yıl önceki Kongresi 15 Mayıs 2022 tarihinde yapılmıştı. O tarihten bu yana geçen 10 aylık süre içinde yapılan faaliyetlerimiz şunlardır:

1-2022-2023 yılı için verdiğimiz öğrenci bursunun sayısını 25’e, burs miktarını ise 500’den 1000 TL’ye çıkardık. Son büyük deprem nedeniyle öğrenim süreci kesintiye uğramış olmasına rağmen burs ödemelerini sürdürmekteyiz.

2- Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik olarak LGS, AYT ve TYT sınavlarına hazırlık için Diyarbakır Kültür Merkezimizde parasız kurs açtık. 29 Aralık 2022’de başlayan kurslar 4 Haziran 2023’e kadar devam edecektir. Bu kurslarda ders veren öğretmenlerin ücretlerini Vakfımız karşılamaktadır.

3- Vakfımızın girişimi ve desteğiyle 4 Temmuz 2022 tarihinde Diyarbakır’da bir sinemada, Karacadağ’da pirinç üretimini konu alan MİRKUT adlı filmin galası yapıldı.

4- Vakfımızın yayınları arasında İzoli’nin sözlüğünün genişletilmiş 8. Baskısını Mayıs 2023’te yaptık. Anılar-Belgeler’in tükenmiş olan 1. ve 2. Baskılarını da Vakfımız yayınları arasında yapmak üzere hazırladık. Geçtiğimiz ay matbaaya verecektik; Ancak son deprem felaketi nedeniyle çalışmalarımız deprem bölgesine ve depremzedelere yardıma yöneldiği için bu iki kitabın basımını yapamadık; önümüzdeki günlerde yapmayı umuyoruz.

5-Ülkemizi büyük yıkıma uğratan, halkımızı büyük kan kaybına uğratan ve acıya boğan son büyük deprem felaketinin daha ilk günlerinden itibaren imkanlarımız oranında yaraların sarılmasına yardımcı olmaya çalıştık. Antep Islahiye’de, Malatya’nın Doğanşehir ve Gölbaşı ilçelerinde ve köylerinde sıcak yemek dağıttık; Adıyaman Balyan beldesine çadır gönderdik. Bölgeden Batıdaki kentlere göç eden, hastanelerde olan insanlarımızın durumu ile ilgilendik. Son olarak ZVK-KOMKAR’dan arkadaşlarla birlikte oluşan bir heyetimiz deprem bölgesini gezdi ve tespitler yaptı, bir rapor sundu. Bundan böyle de bu yöndeki çabalarımıza devam edeceğiz. Depremzedelere yardım için yurt içinden ve dışından bizimle diyalog kuran ve destek sunan tüm arkadaş ve dostlarımıza teşekkür ederiz.

6-Geçen yıl, biri Diyarbakır’da, biri Ankara merkezde olmak üzere iki genç arkadaşımızı asgari ücretle işe almıştık. Ankara merkezdeki arkadaşımız bir süre önce askere gitti. Yani merkezde şu anda ücretli personel yoktur.

7- Bu süre zarfında kitap satışını daha çok dağıtım, ve online üzerinden yapmaya çalıştık.

8-Genel Yönetim Kurulumuz bu süre zarfında zaman zaman toplanarak hem yeni kararlar aldı, hem de Kongre’de alınan kararları hayata geçirmek için yapılması gerekenleri görüştü.

9-Geçen Kongremizde önümüze hedef olarak koyduğumuz bazı faaliyetleri ise (Dil kursları açılması, kadınlara yönelik tekstil alanındaki kurslar, tiyatro ve müzik alanındaki çalışmalar v b.) ne yazık ki gerçekleştiremedik. Önümüzdeki dönemde bunları da gerçekleştirmeyi umuyoruz.

18 Mart 2023

Kemal Burkay

Özgürlük Yolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

© 2017-2024 Tüm hakları saklıdır.